.

Čtenářství - postřehy ze studijní stáže ve Finsku

Rády bychom Vás informovaly o dalších novinkách na naší škole, které se týkají projektu Vzdělání pro konkurenceschopnost, získaného z OPVK.

V rámci jedné z mnoha aktivit, které budou postupně realizovány během tohoto a příštího školního roku, jsme absolvovaly studijní stáž ve Finsku.

Možná se ptáte, proč zvolenou destinací bylo právě Finsko?

Je to země, kde vzdělávání výrazně podporuje stát ruku v ruce s rodiči a učiteli. Do Finska jsme se tedy přijely inspirovat, motivovat a také poučit z jejich propracovaného čtenářského systému.

Navštívily jsme celkem čtyři školy. Musíme podotknout, že škola v Ymmersta je školou pilotní a byla postavena na základě spolupráce učitelů a architektů. Knihovna je zde ústředním místem celé školy.

Na školách jsme strávily 5 dnů. Kladly jsme mnoho otázek jak učitelům, tak i žákům, setkávaly jsme se s žákovskou tvořivostí, samostatností a uvědomělým přístupem pracovat nejen ve škole, ale i doma. Školy nás zaujaly vysokou vybaveností a účelností tříd, klidným a podnětným prostředím, ale především propracovaným systémem zaměřeným na čtenářství.

Knihovny byly místem, kde si děti nejen vybíraly a půjčovaly knihy, ale také zde probíhalo vyučovaní. Žáci zde mohli trávit své volné hodiny, pracovali na projektech nebo si jen hráli na počítačích.

Vzhledem k tomu, že dalším naším krokem bude vybudování anglické knihovny, prostředí školních knihoven jsme vnímaly jako velmi podnětné. Ukázky žákovských prací související s čtenářstvím prostupovaly celou školou, upoutalo nás množství zajímavých knih.

Poznatky získané na této studijní stáži budou pilířem pro realizaci našich cílů, a těmi jsou vybudování fungující anglické knihovny, zavedení čtení anglických knih ve škole a vytvoření podmínek pro čtenářství.

Doufáme, že se nám podaří pozitivně motivovat žáky a také zapojit rodiče do těchto i dalších našich aktivit.

Mgr. Vladimíra Hilalová, Mgr. Lucie Žigárdyová

učitelky anglického jazyka